NBA

Jokić i Nagetsi eliminisali Minesotu – Finiks sledeći na rasporedu

Denver Nagetsi pokazali su sjajnu igru u seriji od pet mečeva, pokazujući kvalitet koji su imali u toku većeg perioda regularne sezone. Izjutra sa utorka na sredu Nagetsi su pobedili Timbervulfse rezultatom 112-109, osvojivši seriju 4-1 i plasirajući se u drugu rundu. Bila je to napeta utakmica i serija, ali Nagetsi su pokazali da su previše talentovani i disciplinovani za Timbervulfse.

Džamal Marej bio je glavni igrač za Nagetse sa 35 poena, četiri skoka i pet asistencija, podižući igru tima kada niko drugi nije uspevao da postigne poene tokom prve tri četvrtine. Denver je zasluženo pobedio zahvaljujući njegovoj sjajnoj igri u ključnim trenucima. Ukupno gledajući, Denver je uspeo da napravi zanimljivu seriju od pet utakmica i time uspeo da pokaže deo svoje snage i umeća na terenu.

Nikola Jokić demonstrirao je svoju svestranost i uticaj na terenu, čak i kada šut nije bio na njegovoj strani. U poslednjem meču serije, on je ostvario impresivne brojke – 28 poena, 17 skokova, 12 asistencija, dve ukradene lopte i dve blokade, boreći se do samog kraja.

Iako je šutirao samo 8-od-29, Jokić je uspeo da održi pozitivan plus-minus rejting od +3 tokom 43 minuta igre, što se poklopilo sa konačnom razlikom u rezultatu. Njegova sveobuhvatna igra i prisustvo na terenu bili su ključni za uspeh tima, ističući se kao pravi lider i stub ekipe. Evo kako su tekle te neke bitnije sekvence meča u ovogodišnjem plej-ofu, koji obećava da će biti jedan od najuzbudljivijih u toku poslednjih nekoliko godina:

Jokić je u isto vreme imao užasnu i sjajnu utakmicu

U plej-of košarci, timovi obično šutiraju na dva načina: efikasno i fokusirano, znajući šta je na kocki, ili veoma loše… upravo zbog toga što znaju koliki su ulozi. Prvo poluvreme utakmice bilo je primer ovog drugog, sa Nagetsima i Timbervulfsima koji su zajedno šutirali samo 8-od-36 sa linije za tri poena (22,2%).

Nagetsi su takođe šutirali loše za dva poena, sa svega 42,9% uspešnosti. Bilo je mnogo pokušaja skok-šuteva i floutera koji nisu svojstveni timu, posebno Jokiću. On je šutirao samo 2-od-10 iz igre u prvom poluvremenu i tokom cele utakmice mučio se sa efikasnošću koja mu je bila zaštitni znak ove a i prethodnih sezona.

Srećom, Nikola je izvanredan igrač i našao je druge načine da utiče na utakmicu. Do kraja treće četvrtine ostvario je tripl-dabl i imao nekoliko dobrih odbrambenih poteza. Kada su Nagetsi najviše zavisili od njega, u završnici četvrte četvrtine, on je briljirao, postigavši sedam poena i preokrenuvši rezultat u korist svog tima.

„To se jednostavno dogodilo“, rekao je Jokić o ranoj seriji šuteva koji nisu ušli. „Nije bila moja lična odluka da šutiram, već se jednostavno dogodilo.“

Očigledno je da Nagetsi potpuno veruju u našeg reprezentativca. Nakon sjajne partije u prošlom meču, nastavio je agresivno. On je taj koji donosi odluke u ključnim trenucima, čak i kada Marej briljira. Kada je lopta u njegovim rukama, Nagetsi znaju da će ili uspeti ili propasti, ali to je ono što ga čini velikim vođom ove ekipe.

Kao dvostruki MVP, Jokić je mnogo češće bio uspešan nego što nije, pružajući vrhunske partije u plej-ofu konstantno. Čak i kada je po njegovim standardima odigrao lošu ofanzivnu partiju u petoj utakmici, Nagetsi su i dalje verovali u njega i to da će preokrenuti situaciju, što je na kraju i učinio.

Jokić je takođe imao zapažene trenutke u odbrani i pomogao Denveru da dobije utakmicu svojom agresivnom odbranom protiv Entonija Edvardsa, koji nije bio na nivou na kojem je igrao u prethodnim utakmicama.

Džamal Marej je održao Denver u igri kada je bilo neophodno

Da nije bilo Džamala Mareja te večeri, Nagetsi bi pretrpeli težak poraz od osmoplasiranih protivnika na domaćem terenu. Nakon dve slabije partije u Minesoti, gde mu je Nikil Aleksander-Voker otežavao igru, Marej je promenio taktiku – gotovo u svakom napadu je prepuštao loptu saigračima, oslobađajući se pritiska i otvarajući dodatni prostor za sebe.

On je postigao 35 poena šutirajući 12-od-23 iz igre i 5-od-9 za tri poena. Bilo je sjajno videti kako se Džamal snalazi i pogađa otvorene šuteve uprkos čvrstoj igri Aleksander-Vokera tokom cele serije. Nijedan igrač Timbervulfsa nije bio sposoban da ga zaustavi u igri jedan-na-jedan.

Marej je usporio sa postizanjem poena tek kada su ga protivnici počeli „blitz“-ovati u pik-en-rolu, ali umesto da forsira šuteve u završnici, prepustio je kontrolu nad napadom Jokiću, koji je doveo Nagetse do pobede.

„Mislim da je Džamal Marej bio umoran od priče o Nikilu Aleksander Vokeru“, rekao je trener Meloun posle utakmice. „Kao da je rekao – dobro, dozvolite mi da pokažem šta znam, a mi smo to više puta videli od Džamala.“

„Džamal je pogodio nekoliko šuteva, a igra sa toliko emocija. Mislim da je on pokrenuo naš tim, igrači sa klupe su takođe uticali na igru, a to je razgalilo i publiku.“

Brus Braun i Porter Džunior su se pokazali kad je bilo bitno

Nagetsi ne bi pobedili u ovoj utakmici da se Brus Braun i Majkl Porter Džunior nisu probudili u četvrtoj četvrtini. Braun je dobio zadatak da čuva Entonija Edvardsa u poslednjih 12 minuta serije i uspeo je da ograniči Edvardsovu aktivnost uz pomoć Jokića u agresivnim odbrambenim šemama.

On je bio aktivan u odbrani tokom cele večeri, praveći poteze na lopti, pritiskajući protivničke šuteve i zadavajući muke svojim čuvarima. S druge strane, Braun je osam puta otišao na liniju slobodnih bacanja i pogodio svih osam. Njegova agresivnost bila je veoma važna, posebno dok je Aleksander-Voker pritiskao Mareja, a u minutima kada on nije bio na terenu, Braun je uglavnom donosio dobre odluke u napadu.

porter-dzunior
Izvor: denvergazette.com

Porter tokom cele utakmice nije uspevao da pogodi šut i nije briljirao u odbrani tokom prve tri četvrtine. Ipak, nije odustajao, a kada je četvrti period utakmice počeo, odigrao je svih 12 minuta, dobro se rotirajući u odbrani, postigavši zakucavanje posle izlaska Rudija Gobera i konačno pogodivši trojku.

Ta trojka je bila važna u tom trenutku i istakla je zašto Porter mora biti na terenu. Mora biti čvrsto čuvan, inače je sposoban da napravi velike poteze u ključnim trenucima.

„Ako on neće šutirati, niko drugi ne bi trebao da šutira“, rekao je Jokić o Porteru, ohrabrujući ga da nastavi sa šutevima uprkos problemima. „On je naš najbolji šuter. Mislim da svi verujemo u njega. Čak i ako je to loš šut, mislimo da će ući.“

Pravi izazov za igrače Denvera je na pomolu

Denver je u ovoj seriji možda malo previše flertovao sa svojim protivnikom, ali je ipak uspeo da završi posao u pet utakmica. Timbervulfsi su im zadali neke probleme, ali su timski uspeli da ih reše i konstantno nastave da ih nadjačajavaju svojim talentom.

Sada će Nagetsi nastaviti takmičenje i igrati najvažniju seriju u skorijoj istoriji kluba. Finiks Sansi su upravo pobedili Los Anđeles Kliperse u pet utakmica, iako su, kao i Denver, možda igrali previše opušteno.

Bez Kavaja Lenarda u poslednja tri meča serije i bez Pola Džordža u svih pet, postojao je veliki nedostatak talenta koji se nije mogao nadomestiti. Nagetsi će u seriji imati uporediv talenat, a ishod će verovatno zavisiti od meč-apova, odbrambenih kombinacija i toga ko više želi pobedu.

Jokić i Marej su dokazali koliko im je stalo. Nema sumnje da će se Nagetsi u toj seriji boriti do kraja i možda čak i pobediti. To će biti njihov najveći izazov za sezonu 2022-23, i svi će morati da se prilagode situaciji ako žele da Denver trijumfuje. Videćemo šta će se desiti i kako će se serija otvoriti u noći između petka i subote.