NBA

Nagetsi korak bliži tituli – Denver vodi 2-1 protiv Majamija

Denver Nagetsi ponovno drže uzde serije u završnici NBA plejofa. Odabrane trupe Majkla Melouna su u prelazu iz srede u četvrtak kao gosti zabeležili pobedu nad Majami Hitom, rezultatom 109:94, čime vode sa 2-1 u seriji. Ključni momenti utakmice odigrali su se ka kraju druge i u toku treće četvrtine, kada su Nagetsi uspostavili odlučujuću prednost. Nikola Jokić, naš proslavljeni centar, ispisao je stranice istorije u redovima kluba iz Kolorada, dok mu je u stopu sledio kanadski bek, Džamal Marej.

Nekada nezamisliva situacija se odigrala u Kaseja centru – dva igrača istog tima su ostvarila tripl-dabl sa preko 30 poena, što je prvi put u 77-godišnjoj istoriji lige. Sa vođstvom od 14 poena, Denver je oprezno ušao u finalnu deonicu, dobro svestan da tim Erika Spolstre ima sposobnost da se vrati iz teških situacija – upravo to je Meloun ponavljao svom timu tokom tajm-auta.

Ipak, ovog puta, Majami Hit nije uspeo da izvede veliki preokret. Domaćin nije ni jednom vodio tokom drugog poluvremena. Zadnje vođstvo Hita bilo je pri rezultatu 44:42 tri minuta pre kraja druge četvrtine, posle poena Bema Adebaja sa penala. No, tada je Džamal Marej pogodio trojku i Denverova prednost je počela da se povećava.

View this post on Instagram

A post shared by Denver Nuggets (@nuggets)

Nikola Jokić je meč završio sa statistikom koja izgleda kao iz video igara: 32 poena (12/21 iz igre, 7/8 penali), 21 skok, 10 asistencija, 2 blokade i 3 izgubljene lopte za skoro 44 minuta na parketu. Niko u istoriji NBA finala nije imao partiju sa više od 30 poena, dok je paralelno ostvarivao više od 20 skokova i više od 10 asistencija. Džamal Marej je postigao 34 poena (12/22 iz igre, 7/8 penali), 10 skokova, 10 asistencija i 7 izgubljenih lopti za 44 i po minuta na terenu.

U Denverovom timu treba pomenuti i izuzetan doprinos novajlije Kristijana Brauna, koji je postigao 15 poena (7/8 iz igre) i 4 skoka. Eron Gordon je imao dabl-dabl sa 11 poena i 10 skokova. Što se tiče Majamija, najbolji među njima bio je Džimi Batler sa 28 poena (11/24 iz igre), a centar Bem Adebajo je dodao 22 poena (7/21 iz igre) i 17 skokova. Kejleb Martin je ubacio 10 poena, dok su Kajl Lauri i Dankan Robinson postigli po 9 poena. Za razliku od prethodnog meča, Gejb Vinsent i Maks Strus su imali znatno slabiji učinak – zajedno su postigli samo 10 poena, uz šut iz igre 3/17

Naš reprezentativac Nikola Jović proveo je minut i po na terenu na kraju utakmice, ali nije ostvario statistički učinak. Sledeći meč serije biće takođe odigran u Majamiju, sa početkom u 02:00 u noći između petka i subote.

Denver se nalazi u svom prvom NBA finalu od osnivanja kluba, dok se Majami bori za svoj prvi naslov od 2013. godine, a prvi put se našao u finalu od „mehura“ u Orlandu 2020. godine. Denver Nagetsi su sa 4-0 u seriji „počistili“ Los Anđeles Lejkerse u finalu Zapada, dok je Majami u sedam utakmica izbacio favorizovani Boston.