FudbalUEFA

Napori Intera nedovoljni – Siti je na vrhu Evrope

Igrači Mančester Sitija su se krunisali kao novi vladari evropskog fudbala! Vođeni čarobnim taktičkim umom Pepa Gvardiole, preskočili su milanski Inter u finalu, da bi se po prvi put upisali u zlatnu knjigu pobednika Lige šampiona. Završnica održana na grandioznom Ataturk Olimpijskom stadionu u Istanbulu je imala samo jednog strelca – Rodri je u 68. minutu probio mrežu za 1:0.

Osvajanjem ovog prestižnog priznanja, Siti je zapečatio neviđenu trijumfalnu sezonu u kojoj su pokorili i Premijer ligu i FA kup Engleske. Time su se popeli na drugo mesto u engleskoj fudbalskoj istoriji, odmah posle Mančester Junajteda iz 1999. godine.

S druge strane, Mančester je postao tek drugi grad s dva prvaka Evrope, ispisujući istoriju nakon pobede Sitija nad timom iz drugog takvog grada – milanskim Interom.

Kako je izgledala utakmica? Kao prava finalna borba, bez mnogo preterane estetike, ali sa velikom borbom za svaki pedalj terena.

U prvom delu utakmice nije bilo mnogo uzbuđenja. Mančester Siti, kako se očekivalo, dominirao je posedom, ali bez pravih šansi. Dva puta su pripretili, preko Bernarda Silve i Erlinga Holanda. Inter se držao disciplinovane odbrane, uz par opasnih kontranapada.

Gvardiolin tim pretrpeo je udarac povredom Kevina de Brujnea pred kraj prvog dela, što je nateralo Fila Fodena da uskoči u akciju.

Drugi deo utakmice započeo je na sličan način, Siti je opet bio na lopti i češće napadao, ali je prvu ozbiljnu šansu dobio Inter. Loša koordinacija između Akanđija i Edersona, loptu je pokupio Lautaro sa strane, ali Ederson uspeva da odbrani.

Nakon tog momenta, kazna za Inter dolazi sa druge strane. Tim iz Mančestera je došao do vođstva u 68. minutu, kada je Rodri bio na pravom mestu nakon akcije Akanđija i Bernarda Silve. Uspešno je ciljao i poslao loptu uz stativu – 1:0!

Usledila je odlična šansa za Inter da poravna rezultat samo dva minuta kasnije, ali bez uspeha. Dimarko je prvo pogodio prečku, a potom i Lukaku nije uspeo da iskoristi drugu šansu.

Do kraja meča, oba tima su imala nekoliko prilika. Inter je imao najbolju šansu za izjednačenje u 88. minutu, ali je lopta na sreću za Siti završila samo u korneru.

Na kraju, igrači Mančester Sitija i njihov strateg Pep Gvardiola slavili su zasluženo. Građani su se konačno našli u elitnom klubu evropskih šampiona.