FudbalUEFA

Sevilja osvojila UEFA Ligu Evrope 2023 – Nakon penala naneli prvi poraz Murinju u finalima

Sevilja je u velikom finalu Lige Evrope savladala Romu i osvojila sedmu titulu šampiona lige Evrope, posle izvođenja penala rezultatom 1:1 (4:1).

U prvom poluvremenu viđena je tvrda borba na terenu, a Roma je vodeći pogodak postigla u 34. minutu preko Paula Dibale. Prethodno je u 12. minutu Spinacola imao sjajnu priliku, ali je šutirao pravo u Bunua.

Najbolju šansu Sevilja je imala kada je u nadoknadi prvog poluvremena Rakitić sjajno šutirao i pogodio stativu.

U nastavku utakmice Sevilja je od starta krenula sa inicijativom i to se isplatilo u 54. minutu kada je nakon centaršuta Navasa, Manćini nespretno matirao svog čuvara mreže i postigao autogol.

Iako se Roma brzo oporavila od šoka, propustila je veliku šansu u 67. minutu preko Belotija.

U 75. minutu, sudija Antoni Tejlor je pokazao na penal za Sevilju, ali je nakon intervencije VAR-a i pogledanog snimka preinačio odluku.

Roma je tražila i svoj penal zbog igranja rukom igrača Sevilje, ali je Tejlor odmahnuo rukom.

Do kraja meča bilo je uzbuđenja, ali bez golova i utakmica je otišla u produžetke. Produžeci su protekli bez golova i pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

U njima se Sevilja bolje snašla i realizovala sva četiri njihova penala. Kod Rome su promašili Manćini i Ibanjez, što je za rezultat od 3:1 postavilo Sevilju za još jedno slavlje. Montijelu je Rui Patrisio odbranio penal, ali je njegova odbrana poništena posle gledanja VAR-a jer je utvrđeno da je bio van linije prilikom šuta.

U ponovljenom penalu Montijel je bio siguran i doneo je Sevilji još jednu šampionsku titulu. Sjajna sezona za španski tim koji je od ponora došao do titule osvajača Lige Evrope.

„Gospodin posebni“ uvek ima prava da se ljuti

murnji-nakon-meca

Žoze Murinjo je izrazio svoje zadovoljstvo zbog perfomansa njegovih igrača posle poraza od Sevilje u finalu Lige Evrope, ali nije propustio da kritikuje sudije.

On je rekao da je meč sa Seviljom bio ekstremno težak i napet sve vreme.Rekao je i da, iako nije srećniji nego posle pobeda u pet finala, sada je ponosniji nego ikada.

Murinjo je istakao da on i njegove igrace zasluzuju vise, te da je umoran od toga da bude trener i portparol.

On je rekao da, u uslovima koji su njima dati, nisu mogli da postignu više.

Murinjo je naglasio da je njemu i njegovim igračima potrebna pravda, da bi se vratili u vrh i nastavili da se boriti.

On je zakljucio da je potrebno da njegovi igraci veruju u sebe i da ce nastaviti da se boriti za bolje uslove i dostojanstvo.

Zanimljivost! Murinjo sa svojim petim trofejem iz pet finala evropskih takmičenja: