Fudbal

Liga Konferencija – Osnivanje i istorija takmičenja

Fudbal je definitivno jedan od najomiljenijih sportova u Evropi i širom sveta, a UEFA kao fudbalska organizacija koja upravlja evropskim fudbalskim takmičenjima, ima zadatak da stalno unapređuje kvalitet i konkurenciju u ovom sportu. Upravo iz tog razloga, 2019. godine je osnovana Liga konferencija, novo takmičenje koje je namenjeno klubovima nižeg ranga kako bi i oni imali priliku da zasijaju na evropskoj fudbalskoj sceni. Ova nova fudbalska platforma je dokaz da UEFA neumorno traži nove načine za proširenje fudbalske scene u Evropi i unapređenje kvaliteta fudbala. Ostaje nam da vidimo kako će se završiti ova sezona, s obzirom da su mnogi favoriti već ispali iz takmičenja.

Liga konferencija je namenjena klubovima koji nisu uspeli da se kvalifikuju za Ligu šampiona i Ligu Evrope, ali žele da se bore za evropske trofeje. Ovo takmičenje se igra u tri faze: kvalifikacije, grupna faza i knockout faza.

Kada je takmičenje osnovano?

UEFA

Liga konferencija je osnovana u septembru 2019. godine, kao rezultat stalne potrebe UEFA-e da razvije evropski fudbal i unapredi konkurenciju. Nakon razmatranja različitih opcija, UEFA je odlučila da osnuje novu ligu koja će pružiti priliku klubovima da se takmiče na evropskoj sceni.

Koji fudbalski timovi mogu da učestvuju?

U takmičenju učestvuju klubovi iz manje poznatih evropskih liga, kao i klubovi koji nisu uspeli da se kvalifikuju za Ligu šampiona i Ligu Evrope. Liga konferencija je namenjena klubovima iz cele Evrope, sa ciljem da se proširi evropska fudbalska scena i poboljša konkurencija.

Partizanova priča u ligi konferencija

Liga Konferencija Partizan

Kako Partizan nije uspeo da se kvalifikuje u Ligu Evrope izgubivši u 3. kolu kvalifikacija od Grčkog AEK-a, u prvom meču kvalifikacija playoff faze Partizan je na stadionu u Humskoj dočekao FK Harmun sa Malte. Slavili su domaći igrači rezultatom 4:1 a u gostima su izborili nerešen rezultat 3:3 i tako se plasirali u ligu konferencija.

Partizan je na kraju grupne faze završio kao drugi u grupi sa 9 bodova kao i prvoplasirana Nica, i tako dočekao evropsko proleće.

Lošim startom u nastavku sezone Lige konferencija Partizan je kući izgubio od ekipe FK Šerif iz Moldavije rezultatima 1:3 u Humskoj i 0:1 u Moldaviji (ukupno 2:3) i tako ispao iz trke za naslov prvaka lige konferencija.

Kako takmičenje funksioniše?

Takmičenje se održava četvrtkom uveče kad i Liga Evrope. Trideset dva fudbalska tima pokušava da se domogne prvog mesta liga konferencije tokom sezone od kojih samo jedan može da ponese naslov pobednik liga konferencija.

Postoji 8 grupa sa po 4 tima u ligi konferencija, nakon kojih slede playoff, osmina finala, četvrtfinale, polufinale i finale. 8 pobednika iz svake grupe automatski prolaze u najboljih 16.

Dodatna nokaut runda playoff-a igra se pre osmine finala između drugoplasiranog i trećeplasiranog tima iz lige evrope.

Pre početka takmičenja grupne faze lige konferencije postoje 3 kvalifikacione runde i runda playoff-a. Finale lige konferencija se igra nedelju posle finala lige evrope.

Pobednik prve lige konferencija

Pobednik-prve-lige-konferencija

U prvoj sezoni Liga konferencije, fudbalski klub Roma je trijumfovao osvojivši prvo mesto u finalu koje se održalo u Tirani, Albanija. Trener Rome bio je Žoze Murinjo. Roma je pokazala izvanredne igre tokom celog takmičenja i zasluženo osvojila prvo mesto u Ligi konferencije.

Roma je u finalu savladala Fejnord a Zaniolo kao jedini strelac za Romu, ušao je u istoriju ovog takmičenja. Trener Rome Žoze Murinjo još jednom je opravdao naziv „Posebni”.

Zaključak

žoze murinjo

Liga konferencije, nova takmičarska platforma u evropskom fudbalu, privukla je mnogo pažnje otkako je osnovana 2019. godine. Takmičenje nudi priliku klubovima koji se nisu uspeli kvalifikovati za Ligu šampiona ili Ligu Evrope da se takmiče za prestižne evropske titule. Ove sezone, mnogi favoriti su ispadali iz takmičenja, a manje poznati klubovi su pokazali da imaju potencijal da naprave velika iznenađenja. Ostaje nam da vidimo kako će se takmičenje dalje razvijati i ko će poneti naslov pobednika ove sezone. Liga konferencije je dokaz da UEFA uvek traži nove načine za unapređenje kvaliteta i konkurencije u fudbalu, pružajući priliku klubovima da pokažu svoje sposobnosti i bore se za evropske trofeje.