FudbalFudbaleriUEFA

Liga šampiona je scena za Erlinga Haalanda! Dominacija Norvežanina

Liga šampiona je scena za Erlinga Haalanda. Cristiano Ronaldo i Lionel Messi su otišli, a napadač Man Cityja je spreman da dominira takmičenjem u narednim godinama.

Norvežanin je oduvek bio fasciniran Ligom šampiona i na pragu je da ostvari svoj san osvajanjem iste.

Sa odlaskom Lionela Messija i Cristiana Ronalda iz evropskog fudbala, na sceni Lige šampiona otvorila se velika praznina. Srećom za sve u UEFA, Erling Haaland ju je već popunio. Portugalac i Argentinac su oblikovali evropsko takmičenje više od 15 godina. Pored osvajanja trofeja ukupno devet puta i postizanja ukupno 269 golova, bili su najveća atrakcija takmičenja, dva nezasita pobednika koja su uživala igrajući na najvećoj evropskoj sceni.

Ali Haaland ima istu glad za performansama kada ga svet gleda. Dugo je govorio o svojoj ljubavi prema takmičenju i pokazao je na druge načine, poput postavljanja himne kao melodije za zvono na svom telefonu.

Haaland voli Ligu šampiona i ona svakako voli njega. Neke od njegovih najboljih partija odigrao je za RB Salzburg, Borusiju Dortmund i Manchester City.

Na Olimpijskom stadionu Ataturk u Istanbulu, igraće svoje prvo finale u 22. godini. Verovatno neće biti njegovo poslednje i ako nastavi ovim tempom postizanja golova, čak bi mogao da zameni Ronalda i Messija kao najboljeg strelca i najveću zvezdu takmičenja.

Fudbaleri govore o osvajanju Lige šampiona kao o ostvarenju sna, ali za Erlinga Haalanda to nije bilo toliko san koliko cilj koji je želeo da ostvari. Moglo bi se čak reći da je to bila opsesija.

Haalandova fascinacija takmičenjem počela je kada je imao sedam godina i gledao svoje prvo finale Lige šampiona 2008. godine, između Manchester Uniteda i Chelsea. Dok je United igrao u moskovskoj kiši nakon što je pobedio Chelsea u penalu, mladi Norvežanin, gledajući na TV-u u svom rodnom gradu Bryne, želeo je deo akcije.

Het-trik na debiju u Ligi šampiona

Source: sportsport.ba

Haaland je bio izuzetno efikasan u svom prvom iskustvu evropskog fudbala, postigavši četiri gola u pet kvalifikacionih mečeva za Ligu Evrope sa norveškim klubom Molde, svojim drugim klubom.

Njegov sledeći prelazak, u Salzburg, omogućio mu je da igra u takmičenju koje je želeo. I njegov debi nije mogao bolje proći. Postigao je gol već u drugom minutu svog debija u Ligi šampiona protiv Genka i do poluvremena je završio svoj het-trik u neverovatnoj pobedi od 6-2.

Gol svakih 50 minuta

Haaland je nastavio svoju ljubavnu aferu sa Ligom šampiona u svojoj prvoj evropskoj utakmici za City, postigavši dva gola u pobedi od 4-0 protiv Seville.

Protiv Dortmunda postigao jedan od svojih najboljih golova, neverovatan volej u stilu kung-fua, za pobedu od 2-1.

Haaland je postigao još dva gola protiv Kopenhagena pre nego što ga je povreda zaustavila, ali je grupnu fazu završio sa pet golova uprkos tome što je odigrao samo 250 minuta fudbala, prosečno postižući gol svakih 50 minuta.

U nokaut fazi protiv RB Lajpciga ušao je u istoriju Lige šampiona, postavši prvi igrač koji je postigao pet golova u jednoj utakmici nokaut faze od Lionela Messija za Barselonu protiv Bayer Leverkusena 2012. godine. Haaland bi verovatno oborio rekord da nije izmenjen u 63. minutu.

Source: dailystar.co.uk

Norvežanin je postigao gol na svakoj utakmici četvrtfinala Lige šampiona protiv Bayerna iz Minhena, a takođe je promašio penal u gostujućoj utakmici. Jedina razočaravajuća nota njegove kampanje za City bila je činjenica da nije uspeo da postigne gol na nijednoj utakmici protiv Real Madrida. Ali, s obzirom da je City pobedio u drugoj utakmici rezultatom 4-0 u jednoj od najdominantnijih izvedbi u polufinalu Lige šampiona, to nije imalo mnogo značaja.